Planina koja spaja Srbiju sa Bugarskom i Crnim morem, planina po kojoj je Balkan dobio svoje ime. Stara planina nalazi se na jugu Srbije i obuhvata opštine Knjaževac, Pirot, Zaječar i Dimitrovgrad. Izuzetno je poznata po svojim vodama i očuvanom biljnom bogatstvu. S obzirom da je sneg prekriva čitavih 5 meseci, Stara planina je privlačna svim ljubiteljima zimskih sportova, ali i paraglajderima i svim ljubiteljima dugih pešačkih tura. Onaj ko ne zna Staru planinu ne poznaje ni Balkan. Ovo je idealan način da se opiše koliko su vremenske prilike varljive i opasne u ovom području sa drastičnim temperaturnim razlikama.
Čuveni “pirotski kačkavalj” dobija se od dve domaće vrste ovaca koje se uzgajaju na Staroj planini. Ljubitelji tradicije i autentične srpske kulture mogu da uživaju u seoskom turizmu na ovoj planini. Autentičnan ručno tkani proizvodi od vune i posetama mnogobrojnim manastirima i crkvama je najpoznatiji brend Stare planine.
Vrhovi Stare planine
Najviši vrh Stare planine je Botev koji se nalazi na 2.376 metara nadmorske visine. Sam vrh se nalazi u okviru nacionalnog parka “Centralni Balkan” koji pripada Bugarskoj. Ako govorimo o delu planine koji pripada Srbiji najviši vrh je Midžor koji je smešten na 2.169 metara nadmorske visine.
Skijalište Stara planina
Sam ski centar Stara planina nalazi se na 1.723 metara nadmorske visine sa najdužom stazom od 1.155 metara. Na ovoj predivnoj planini se nalazi trenutno i jedina gondola u Srbiji. Ona povezuje sam centar od hotela Stara planina do ski staze Konjarnik. Gondola ima kapacitet od 2.400 skijaša i bordera na sat i sadrži 40 kabina.
Ono što krasi ovu planinu su sela koja je okružuju. Tipična su po gostoljubivim domaćinima i domoćom organskom hranom. Obavezno od specijaliteta morate probati “belmuž” tipičan samo za ovaj kraj.
Posetite Staru planinu i uživajte u njenim čarima.
Ako niste našli smeštaj na Staroj planini posetite našu stranicu sa smeštajnim kapacitetima na ovoj planini. Stara Planina smeštaj